Replacement Guitar Speaker - 12" 300W Celestion BN12-300S
HomeStore
Replacement speaker for the BlockDock 12HD
Nominal Basket Diameter
12" (305mm)
Nominal Impedance
8Ω
Power Rating 300W
Resonance (Fs) 62.1 Hz
Usable Frequency 50 Hz - 4kHz
Sensitivity 99 dB
DC Resistance (Re) 5.6
Qts 0.319
Gap Height 0.31" (8mm)
Voice Coil Diameter 2.5" (63.5mm)
-65%
Nominal Basket Diameter
12" (305mm)
Nominal Impedance
8Ω
Power Rating 300W
Resonance (Fs) 62.1 Hz
Usable Frequency 50 Hz - 4kHz
Sensitivity 99 dB
DC Resistance (Re) 5.6
Qts 0.319
Gap Height 0.31" (8mm)
Product Information
Shipping & Returns
Description
12" (305mm)
8Ω
Power Rating 300W
Resonance (Fs) 62.1 Hz
Usable Frequency 50 Hz - 4kHz
Gap Height 0.31" (8mm)
Replacement Guitar Speaker - 12" 300W Celestion BN12-300S | Quilter Labs